University of Minnesota
University of Minnesota
http://www.umn.edu/
612-625-5000

Kortshagen advisees

  • Name, co-advisor (if applicable), grad. year or year(s) in group
Ph.D.
  • Gianluca Gregori, J. Heberlein, 2001
  • Upendra Bhandarkar, 2003
  • Peng Zheng, J. Heberlein, 2005
  • Lorenzo Mangolini, 2006
  • Ameya Bapat, 2007
  • Curtis Anderson, 2008
  • Richard Liptak, S. Campbell, 2009
  • Chin-Yi Liu, 2009
  • Federico Galli, 2010
  • Zak Holman, 2010
  • Rebecca Anthony, 2011
  • Song Guo, 2012
  • David Rowe, 2013
  • Jason Trask, 2013
  • Lin Cui, 2013
  • Meenakshi Mamunuru, 2013
  • Andrew Wagner, 2014
  • Lance Wheeler, 2014
  • Ting Chen, 2015
  • Nicolaas Kramer, 2015
  • Jeslin Wu, 2015
  • Narula Bilik, 2016
MSME
  • Paul Schwendinger, E. Pfender, 1997
  • Gurprit Singh Chandhoke, 1998
  • Brian Heil, 1999
  • Upendra Bhandarkar, 2000
  • Zhe Shen, 2000
  • Antonio Maresca, 2001
  • Giovanni Viesentin, J. Heberlein, 2001
  • Svetoslav Stoykov, 2001
  • Lorenzo Mangolini, 2002
  • Tony Borders, 2002
  • Siri Thompson, 2003
  • Ameya Bapat, 2003
  • Michael Hebert, 2004
  • Patrizio Cernetti, 2006
  • Marco Gatti, 2007
  • Ross Cram, 2008
  • Ghidewon Arefi, A. Hubel, 2008
  • Ryan Gresback, 2009
  • Ariel Chatman, 2010
  • Dart Ken Poon, nanoparticles, 2011
  • Laszlo Levij, nanoparticles, 2012
  • Brian Merritt, nanoparticles, 2013
  • Daryl Lee, 2016
  • Ranee Skinner, 2016
Undergraduate Advisees
  • Ben Speakman, 1996-1997
  • Kelly Pogatchnik, 1997-1998
  • Zakir Hussain, 1998-1999
  • Jason Janish, 1999
  • Matt Kuzma, 2000
  • Kristin Sittig, 2002-2003
  • Elijah Thimsen, 2002-2005
  • Josh Phillips, 2004
  • Jarred Fisher, 2004
  • Ryan Gresback, 2004-2008
  • Brandon Jalbert, 2005
  • Ben Sigrin, 2005
  • Shantelle Hughes, 2006
  • Michael Risch-Janson, 2007
  • John Tritsch, 2007
  • Christina Jones, 2007
High School Students
  • Ryan Gresback, 2003-2004
  • Tissana Kijsanajotin, 2004
  • Robin Olson, 2006
High School Science Teachers
  • Peter Sullivan, 2001
Post-Doctoral Associates
  • Cristoph Eggs, 1998
  • Eli Stoykova, 1999-2000
  • Vitaly Schweigert, 2000-2001
  • Konstantin Orlov, 2000-2001
  • Min Hur, 2002-2003
  • Upendra Bhandarkar, 2003
  • Dirk Uhrlandt, 2003
  • Tomohiro Nozaki, J. Heberlein, 2003-2004
  • Feng Liao, 2005
  • Xiaodong Pi, S. Campbell, 2005-2009
  • Jason Schmidt, E. Aydil, 2005-2006
  • Sonya Caston-Pierre, 2006
  • Guang Yang, T. Simon 2007

Girshick advisees

Ph.D.
  • Chia-Pin Chiu, 1992
  • Ben Weixing Yu, 1994
  • Milind Kelkar,1998
  • Jon Lindsay, 1998
  • John Larson, 2000
  • Song-Moon Suh, 2001
  • Ashok Gidwani, 2003
  • Soonam Park, 2004
  • Feng Liao, 2004
  • Sarah Warthesen, 2006
  • Jami Hafiz, 2006
  • Bin Zhang, 2007
  • Lavanya Ravi, 2008
  • Lejun Qi, 2010
  • Aaron Beaber, 2010
  • Adam Boies, 2010
  • Steven Calder, 2011
  • Ricky Jain, 2011
  • Pulkit Agarwal, 2012
  • Pingyan Lei, 2013
MSME
  • Chun Yi Wu, 1990
  • Hongyan Gu, 1991
  • Chiahung Li, 1992
  • Kim Gleason, 1993
  • Lisa (Lingou) Yang, 1993
  • Qi Wei, 1994
  • Mark Bieberich, 1994
  • Hua Han, 1995
  • David Hansen, 1995
  • Milind Mahajan, 1999
  • Kim Randall, 1999
  • Aaron Neuman, 2000
  • Vijay Kodimala, 2007
  • Srivathsan G, 2008
  • Zackery Gay, 2009
  • Karl Stathakis, 2013
Post-Doctoral Associates
  • Nagaraja Rao, mid-90s
  • Mark Swihart, 1997-98
  • Dimitrios Iordanoglou, 1998-2000
  • Thierry Renault, 2001-2003
  • Masaya Shigeta, 2005-2006
  • Yuanqing He, 2006-2008
  • Weon-Gyu Shin, 2009-2010

Heberlein advisees

Ph.D.
  • Rongfeng Chang
  • Zheng Duan
  • Gianluca Gregori
  • Qingyuan Han
  • Po-Chuan Hunag
  • Nakhleh Hussary
  • Milind Kelkar
  • David Kolman
  • James Menart
  • Joon Hong Park
  • John Peters
  • Olivier Postel
  • Natalia Tymiak
  • Nicole Wagner
  • Xin Zhou
MSME
  • Darren Berns
  • Joel Blum
  • Toni Borders
  • Patrick Cronin
  • Sandra Gabricmiskulin
  • Honglin Guo
  • Christopher Hammerstrand
  • Michael Hatchd
  • William Holmes
  • Jiri Jenista
  • Scott Jones
  • Hyundae Kim
  • Kenneth Leung
  • Surachai Polchai
  • Eric Runde
  • Jason Sheard
  • Xiaohong Sun
  • Giovanni Visentin
  • Martin Vysohlid
  • Fei Yin
  • Dabin Zhu